Probiotyki w paście

Lactiferm Fe
Lactiferm Vit

Probiotyki (aktywne bakterie kwasu mlekowego) podajemy cielętom w formie pasty, która zawiera także witaminy A, D3, E.

 

ZASTOSOWANIE:

  • forma pasty w strzykawce umożliwia kontrolowane dozowanie probiotyku cielęciu zaraz po narodzeniu, po pierwszym podaniu siary (2 dawki aplikacyjne na trzon języka)
  • zaleca się ją podawać w przypadku zaburzeń żołądkowych oraz po kuracji antybiotykowej
  • profilaktykę probiotyczną kontynuujemy stosując preparaty mlekozastępcze i startery produkcji POLMASS. Wszystkie one zawierają ten sam probiotyk Enterococcus faecium dodawany w formie sypkiej w ilości 6,7 x 1011 jtk/kg.

 

 

 

Co to są probiotyki?

Bakterie są wszechobecne i występują także w przewodzie pokarmowym nowo narodzonego cielęcia. Mikroflora przewodu pokarmowego cielęcia po urodzeniu może być skolonizowana zarówno przez bakterie pożyteczne jak i szkodliwe. Jednak tylko bakterie probiotyczne, jako te pożyteczne tworzą naturalną, zdrową mikroflorę przewodu pokarmowego. To właśnie ten typ bakterii pojawia się w procesie fermentacji mlekowej. Bakterie probiotyczne namnażają się w przewodzie pokarmowym naturalnie. Możemy też odpowiednio wcześnie, dodatkowo wprowadzić je do przewodu pokarmowego cielęcia, wspomagając tą drogą tworzenie właściwej, zdrowej mikroflory w młodym i wrażliwym przewodzie pokarmowym. Bakterie zasiedlają ściany przewodu pokarmowego i ich zadaniem jest uniemożliwienie bakteriom chorobotwórczym, takim jak Escherichia coli skolonizowanie przewodu pokarmowego. Robią to poprzez „efekt zajętego miejsca”. Polega on na tym, że jeżeli na ściankach przewodu pokarmowego zasiedlą się najpierw bakterie probiotyczne, to zajmą one wolne miejsca w przewodzie i kolejne pojawiające się bakterie nie mają jak się „zaczepić” na zajętych ściankach przewodu. Mikroorganizmy, takie jak Escherichia coli przechodzą wtedy przez przewód pokarmowy, nie wyrządzając szkody młodemu organizmowi.

Korzyści ze stosowania produktów wspomagających siarę:

  • zapobiegają one wczesnym biegunkom, zapaleniu jelit powstającym na tle infekcyjnym,
  • wzmacniają one odporność bierną narodzonego cielęcia,
  • wspomagają one wcześniejsze tworzenie się systemu immunologicznego.