polmass@polmass.eu

Kontakt mailowy

Fordońska 40

85-719 Bydgoszcz

INOKULANTY STYMULUJĄ PROCES ZAKISZANIA

INOKULANTY STYMULUJĄ PROCES ZAKISZANIA

Dr Waldemar Budziński

Wpływ inokulantów na prawidłowy przebieg procesu zakiszania oraz zapobieganie wtórnej fermentacji kiszonek.

Zakiszanie jest procesem konserwacji masy roślinnej kwasami organicznymi wyprodukowanymi przez bakterie kwasu mlekowego z cukrów znajdujących się w tankach roślinnych.  Podstawowymi warunkami dla przeprowadzenia prawidłowego procesu zakiszania jest: dostateczna ilość cukrów rozpuszczalnych w wodzie, właściwa populacja  i ilość bakterii LAB oraz odpowiednie warunki fizyko-chemiczne. Szlachetne szczepy LAB występują w niewielkiej ilości na roślinach dlatego, też konieczne jest wspomaganie procesu fermentacji dodatkiem bakterii kwasu mlekowego. Szczepy LAB odpowiednio wyselekcjonowane wchodzące w skład inokulantów posiadają istotne właściwości potrzebne do prawidłowego przebiegu procesu zakiszania: homofermentatywny typ fermentacji, szeroki zakres rozkładanych węglowodanów, dużą tolerancję na pH i temperaturę, szybkie namnażanie się, rozwój przy małej aktywności wody, mały rozkład białka, produkcję kwasu mlekowego już w warunkach tlenowych, hamowanie rozwoju drożdży i niepożądanych bakterii. Większość inokulantów składa się wyłącznie z homofermentacyjnych lub fakultatywnie heterofermentacyjnych LAB, ponieważ bakterie te są najbardziej wydajnymi producentami kwasu mlekowego. Niektóre LAB mają również korzystny wpływ na spożycie, przyswajalność, a tym samym na wydajności zwierząt. W wyniku szybkiego obniżenia pH zakiszanej masy dochodzi do przyspieszenia procesów fermentacyjnych, zwiększenia stabilności tlenowej kiszonki oraz zahamowania rozwoju pleśni i drożdży. To wszystko przekłada się na znaczące ograniczenie strat w procesie zakiszania. Dodatkowo mamy dostęp do jednolitej, powtarzalnej paszy.

W inokulantach Polmass SA wykorzystywane są szczepy homofermentatywne: Enteroccoccus faecium, Lactobacillus plantarum, Pediococcus pentosaceus oraz heterofermentatywny szczep Lactobasillus buchneri. Szczep E. faecim jest aktywny tylko w początkowej fazie fermentacji i powoduje obniżanie pH zakiszanej masy roślinnej do wartości od 5,0 do 4,4.  Po dwóch, trzech dniach fermentacji bakterie z rodzaju Enterococcus, ustępują miejsca bakteriom z rodzaju Lactobacillus oraz Pediococcus. Pediococcus pentosaceus to szczep bardzo aktywny nawet przy pH 3,6 , odporny na ciśnienie osmotyczne i wpływa stymulująco na aktywność  L. plantarum w późniejszych etapach kiszenia. Lactobacillus plantarum to jeden z najefektywniejszych szczepów bakterii LAB produkujący kwas mlekowy. Szczep ten może zdominować mikroflorę epifityczną w ciągu 48 godzin po zamknięciu silosu. Bakterie z rodzaju Lactobacillus i Pediococcus posiadają zdolność  fermentowania węglowodanów w szerokim zakresie, które występują w zakiszanym materiale a L. plantarum  posiada zdolność, która jest niezwykle rzadka u bakterii kwasu mlekowego, potrafi bezpośrednio degradować fruktany zawarte w trawach.  Istotną rolę w procesie zakiszania pasz odgrywa także Lactobacillus buchneri. Bakterie te rozkładają węglowodany heterofermentatywnie, w wyniku czego powstaje kwas mlekowy i octowy, a w warunkach beztlenowych fermentują mleczan do octanu, etanolu i 1,2 propandiolu. Większa ilość kwasu octowego i 1,2 propandiolu  wpływają hamująco na rozwój drożdży i pleśni w kiszonkach. Zastosowanie w procesie kiszenia łączne szczepów homo- i heterofermentatywnych daje równie dobre efekty. L. buchneri w połączeniu ze szczepem homofermentatywnym zmniejsza podatność kiszonki na degradację tlenową.

Pomimo dostępności całego wachlarza dodatków do zakiszania, najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad związanych z tym procesem. Preparaty mikrobiologiczne powinny być wykorzystywane w wspieraniu procesów fermentacji i poprawy wartości pokarmowej kiszonek. Pamiętać należy jednak o tym, że każdy dodatek będzie skuteczny po warunkiem właściwie przeprowadzonej organizacji procesu zakiszania, ponieważ służą one do wspomagania, a nie zastępowania fermentacji.