Polmass S.A.
Pro publico bono
Działalność prospołeczna przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo jest aktywne nie tylko w obrębie swojej branży i bezpośrednio związanych z nią interesariuszy, ale działa również w szerszym wymiarze. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w przynależności do organizacji przedsiębiorców. Wśród organizacji, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje lub do których należy są: Stowarzyszenie Eksporterów RP, Izba Przemysłowo-Handlowa, Pracodawcy Pomorza i Kujaw.
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność prospołeczną, która jest skierowana do organizacji lokalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Przedsiębiorstwo w ostatnim dziesięcioleciu przeznaczyło setki tysięcy złotych na działania charytatywne, imprezy kulturalne oraz przedsięwzięcia edukacyjne, a także na inicjowanie aktywności społecznej, wyznaczanie nowych trendów i kierunków w pomocy drugiemu człowiekowi.
Polmass S.A. dofinansował ponad dwadzieścia podmiotów, które zrealizowały pięćdziesiąt różnych zadań społecznych. Wśród organizacji, które firma wspierała w 2016 roku były m.in.: Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Fundacja Zdążyć z Pomocą, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny, a także Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Są to organizacje, z którymi POLMASS S.A. współpracuje już ponad 15 lat.
Przedsiębiorstwo, w miarę swoich możliwości, wspiera także działania artystyczne. Przykładem tego typu aktywności było wsparcie realizacji instalacji artystycznej upamiętniającej wybitnego malarza, grafika i rysownika Leona Wyczółkowskiego. Wydarzenie po nazwą „Z Wyczółkowskim po drodze”, miało swoje otwarcie 3 czerwca 2015 roku. W ramach tego projektu w 10 miejscach Bydgoszczy (w plenerze) stanęły obrazy malarza zatopione w szklanej płycie. Z innych wydarzeń, należy wspomnieć, że Polmass S.A. był także jednym z darczyńców wspierających rekonstrukcję fontanny „Potop”. Od 2019 roku Polmass S.A. wspiera także działalność Filharmonii Pomorskiej.
Polmass S.A. chętnie wspiera także szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie na przykład w zakresie współfinansowania tzw. zielonej szkoły lub zakupu sprzętu do monitoringu. POLMASS wspierał też działalność sportową dzieci i młodzieży, poprzez współpracę z Polonią Bydgoszcz. Warto również zaznaczyć, że Polmass S.A. stale współpracuje z Polskim Towarzystwem Zootechnicznym, a w ramach tej współpracy funduje nagrody za najlepsze prace magisterskie.
Polmass S.A. wspiera też środowiska naukowe, na przykład podczas międzynarodowej konferencji naukowej, która 9 marca 2017 roku odbyła się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, firma sfinansowała pobyt wybitnego naukowca (i jednocześnie praktyka) z Nowej Zelandii – dra Ajmal’a Khan, który jest powszechnie uznanym specjalistą z zakresu żywienia i zachowań cieląt. Konferencja zgromadziła ponad 300 hodowców, zootechników oraz lekarzy weterynarii.
Już od 25 lat Polmass S.A. organizuje dla Pracowników oraz ich rodzin coroczne, integracyjne, dwudniowe „Grzybobranie” w Borach Tucholskich bądź nad Zalewem Koronowskim oraz spotkania tzw. wigilijne.
Zarząd Polmass S.A. wspiera materialnie rodziców posiadających uczące się i studiujące dzieci. Począwszy od 2014 roku, każde uczące się dziecko w wieku 6 – 24 lata otrzymuję tzw. wyprawkę szkolną.
Od wielu już lat Polmass S.A. funduje pracownikom nieodpłatną opiekę zdrowotną w sieci prywatnych lecznic. Opieką objęci są pracownicy Polmass oraz ich rodziny na preferencyjnych warunkach.
Polmass SA, mając świadomość, że pracownicy to wyjątkowy kapitał firmy, wart szczególnych zabiegów, inwestuje w „zasoby ludzkie”. Można nawet powiedzieć, że rozwój kadr stanowi zasadniczą strategię rozwoju firmy. Obejmuje on wszystkie działania podejmowane w firmie, których zadaniem jest wspieranie i realizacja procesu doskonalenia kwalifikacji i motywacji pracowników. Proces ten ma na celu „wyposażenie ich potencjału zawodowego we właściwości niezbędne do wykonywania obecnych i przyszłych zadań.
Część pracowników uczestniczy w nieodpłatnych kursach językowych w godzinach pracy. Dodatkowo Część pracowników korzysta z dofinansowanych kursów lingwistycznych poza firmą. Pracownicy odbywają także studia doktoranckie i podyplomowe. Normą są bardzo liczne szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników.
Filharmonia Pomorska
Mecenas sztuki Działalność filantropijna Polmass S.A.
Polmass S.A. od wielu wspiera rożnego typu działania artystyczne. Z wielką przyjemnością objęliśmy mecenat nad Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, która jest swoistą perłą na mapie Polski, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaliczana jest ona do czołowych instytucji muzycznych kraju. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946, a swym rodowodem sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, powstała w 1962 i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach.
10 stycznia 2020 roku, w obecności Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Elżbiety Piniewskiej, zainaugurowane zostały obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Koncert noworoczny to była także miła sposobność, aby dyrektor Maciej Puto oraz wicedyrektor Cezary Nelkowski złożyli specjalne podziękowania Sponsorom i Darczyńcom, którzy w minionym roku dołączyli do elitarnego grona przyjaciół FP, wspierając 57. Bydgoski Festiwal Muzyczny oraz inne artystyczne przedsięwzięcia Instytucji. Wśród nich znalazł się Polmass S.A., który uhonorowany
został grawertonem. Statuetki Ignacego Jana Honorowego, które są dziełem bydgoskiego rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia, trafiły do wieloletnich mecenasów, czyli:
Kwiaciarni Andrzeja Nowaka, Solid Security, Cukierni Sowa oraz Grupy ENEA.
Galę Sponsorów oprawą muzyczną opatrzył wirtuoz organów Filip Presseisen.
Następnie na estradę wkroczyli Artyści, którzy podarowali wszystkim cudowny Koncert Karnawałowy, tj. Symfonicy pod batutą konesera takich klimatów muzycznych – maestro Macieja Niesiołowskiego oraz sopranistki Anita Maszczyk i Wioletta Białk, które oczarowały do reszty publiczność. Zabawa godna radosnej rocznicy i wspaniałej gali.
źródło: https://www.facebook.com/filharmoniapomorska